Leje af klubfly

Alle, der er aktive medlemmer af Midtjysk Flyveklub og som har enten minimum PPL(A)-certifikat eller eneflyvning tilladelse og som samtidig er medlem af DMU/KDA, kan leje klubbens tre fly.

Regler for leje af klubfly

Vi har opstillet et sæt retningslinjer til brug ved leje af klubbens 4 fly. Prisen for de 3 4-personers fly er splittet op i bookinggebyr (30,-pr ½ time) og flyleje baseret på tachotid (1025,- pr t.t.). Der er ingen bookinggebyr på 2-personers flyet og flylejen er 950,- pr t.t. Du kan læse mere om bookingregler Her. Vi anbefaler at du sætter dig grundigt ind i ovennævnte, før du lejer et af flyene.

Prisen for flyleje / booking er
  • Skoleflyvning m/instruktør: 1125,- pr tacotime
  • Skoleflyvning u/instruktør: 1175,- pr tacotime
  • Anden flyvning: 1025,- pr tachotime + 30,- pr booked ½-time

Prisen er i begge tilfælde baseret på brugt tacho-tid.

Klik her for at se mere information omkring booking af klubfly og retningslinjer.